Sprawozdanie roczne ADR 2025
Co to jest sprawozdanie roczne ADR?
Roczne sprawozdanie z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych . Możesz spotkać się z potoczną nazywą sprawozdanie ADR lub raport ADR. Jest to dokument, który powinien być przygotowany przez doradcę ds. bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych i przesłany do Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.
Jeśli Twoja firma zajmuje się towarami niebezpiecznymi, a nigdy nie składałeś sprawozdania ADR i chcesz uporządkować ten aspekt Twojej działalności skontaktuj się z nami.
Co zawiera sprawozdanie roczne ADR?
Dokument ten zawiera dane określone w rozporządzeniu w sprawie formularza rocznego sprawozdania z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz sposobu jego wypełniania. Rozporządzenie to zostało zmienione po raz ostatni w 2022 roku. Znajdziemy tam dane uczestnika przewozu, dane i podpis doradcy ds. bezpieczeństwa, który sporządził sprawozdanie. Na kolejnych stronach dokumentu znajdziesz ilości towarów niebezpiecznych z podziałem na klasy oraz operacje takie jak nadawanie, pakowanie, napełnianie, załadunek, przewóz, rozładunek. W dokumencie tym znajdziesz również podział ze względu na sposób przewozu czyli w sztukach przesyłki, cysternie luzem. Sposoby przewozu towarów niebezpiecznych są omawiane na kursach ADR dla kierowców.
Czy sprawozdanie obejmuje towary dużego ryzyka?
Tak obejmuje operacje wykonane na towarach niebezpiecznych dużego ryzyka. Jeśli w przedsiębiorstwie występują towary dużego ryzyka należy sporządzić plan ochrony, ale również ująć je w sprawozdaniu. W takim przypadku podział towarów niebezpiecznych będzie obejmował nie tylko klasy, ale również numery UN.
Czy wszystkie towary niebezpieczne wymagają raportowania?
Sprawozdanie nie obejmuje towarów niebezpiecznych:
‒ których przewóz odbywał się w całości poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
‒ zawartych w próżnych nieoczyszczonych: opakowaniach, cysternach, kontenerach i pojazdach,
‒ w ilościach, dla których ADR nie wymaga oznakowania jednostki transportowej tablicą barwy pomarańczowej, o której mowa w 5.3 ADR.
Kto powinien sporządzić sprawozdanie roczne ADR 2025?
Dokument ten powinien być sporządzony przez doradcę ds. bezpieczeństwa tzw. DGSA. Tylko osoba z odpowiednim certyfikatem może sporządzić takie sprawozdanie. Oczywiście odbywa się to we współpracy z uczestnikiem przewozu czyli najczęściej przedsiębiorstwem, które wykonywało operacje z towarami niebezpiecznymi.
Do kiedy i gdzie należy złożyć sprawozdanie roczne ADR?
Sprawozdanie z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych należy złożyć wojewódzkiemu inspektorowi transportu drogowego właściwemu ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych. Adresy wszystkich WITD znajdziesz tutaj. Uważaj na termin złożenia! Zgodnie z Ustawą o przewozie towarów niebezpiecznych masz na to czas do 28 lutego.
Jak złożyć sprawozdanie roczne ADR?
Obowiązek ten można zrealizować poprzez złożenie dokumentu osobiście w odpowiednim WITD. Możesz je również wysłać pocztą tradycyjną lub podpisać i złożyć elektronicznie. Instrukcję złożenia elektronicznie znajdziesz tutaj.
Sprawozdanie ADR 2025 czy coś się zmieniło?
Sprawozdanie z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych jest dokumentem zgodnym ze wzorem z rozporządzenia i nie ulega zmianie wraz ze zmianami przepisów ADR. Zmiana przepisów umowy ADR w 2025 nie wpłynęła na wzór formularza stosowanego do sporządzenia sprawozdania rocznego.
Ile należy przechowywać sprawozdanie roczne ADR?
Sprawozdanie roczne, zgodnie z wymogami ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych, powinno być przechowywane w siedzibie przedsiębiorcy przez okres 5 lat od dnia jego wysłania. Pamiętaj aby podpisać oba egzemplarze dokumentu. Naszym klientom zalecamy również stworzenie cyfrowej kopii sprawozdania np. skan wraz z dowodem terminowego złożenia.
Jakie kary za brak lub spóźnienie ze sprawozdanie ADR?
Za niezłożenie sprawozdania przewidziana jest kara 5000 PLN. Za spóźnienie w złożeniu sprawozdania ADR kara zależy od terminu spóźnienia. Jeśli nie upłynęło 14 dni – 200 PLN., Gdy upłynęło co najmniej 14 dni -2000 PLN. Natomiast gdy upłynęły co najmniej 3 miesiące kara jest taka sama jak za niezłożenie sprawozdania czyli 5000 PLN.
Najczęstsze błędy przy składaniu sprawozdania ADR
W praktyce najczęstszymi błędami przy składaniu sprawozdania rocznego jest brak podpisów uczestnika przewozu. Sprawozdanie należy podpisać na pierwszej i ostatniej stronie. Jeśli ITD otrzyma sprawozdanie bez podpisu wzywa do uzupełnienia braków. Jeśli zrobisz to w ciągu 7 dni sprawa na tym się zakończy. Pamiętaj aby podpisać oba egzemplarze sprawozdania rocznego ADR!