Skontaktuj się z nami - Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji.

Jak przedłużyć zaświadczenie TDT-UNO-NALEWAKI?

Dlaczego należy przedłużać bezterminowe zaświadczenie TDT – UNO – NALEWAKI?

Zaświadczenia kwalifikacyjne w zakresie napełnia i opróżniania zbiorników transportowych materiałami niebezpiecznymi wydane po 1 czerwca 2019 mają określoną datę ważności. Jednak wielu kierowców jeżdżących cysternami z towarami niebezpiecznymi, operatorów urządzeń w bazach paliwowych dokonujących załadunku towarów niebezpiecznych pyta dlaczego należy przedłużać zaświadczenie kwalifikacyjne TDT, które nie ma daty ważności. Konieczność przedłużenia i wymiany takiego zaświadczenia kwalifikacyjnego uzyskanego przed 1 czerwca 2019 rokiem wynika z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o dozorze technicznym (Dz. U. z 2018 r., poz. 2518).
Nie masz jeszcze zaświadczenia UNO – TDT – NALEWAKI? Skorzystaj z oferty naszych szkoleń! Najbliższe szkolenie sprawdzisz w naszym terminarzu.

Kiedy należy przedłużyć zaświadczenie UNO – TDT – NALEWAKI wydane przed 1 czerwca 2019?

Zaświadczenie kwalifikacyjne popularnie nazywane NALEWAKAMI wydawane na obsługę urządzeń do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych do materiałów niebezpiecznych, które zostały wydane jako bezterminowe należy przedłużyć nie później niż 3 miesiące przed upływem okresu ważności. Data upływu ważności zaświadczenia UNO dla takich zaświadczeń upływa po okresie 5 lat od wejścia w życie przepisów tj. 1 stycznia 2019 czyli ważne jest do 31 grudnia 2023.

Jak przedłużyć zaświadczenie kwalifikacyjne do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych do materiałów niebezpiecznych?

Aby przedłużyć zaświadczenie kwalifikacyjne należy złożyć wniosek do oddziału terenowego TDT, który wydał zaświadczenie. Wniosek ten należy złożyć nie później niż 3 miesiące przed upływem jego ważności, a w przypadku zaświadczeń „bezterminowych” nie później niż do 30 września 2023 roku.

Warunkiem przedłużenia zaświadczenia jest wykonywanie czynności w zakresie określonym w zaświadczeniu kwalifikacyjnym przez co najmniej 3 lata w okresie ostatnich 5 lat ważności.

Wniosek można złożyć w postaci papierowej lub elektronicznie. Adresy oddziałów terenowych TDT znajdziesz tutaj.

Gdzie znajdę wniosek do przedłużenia zaświadczenia kwalifikacyjnego?

Wniosek do przedłużenia zaświadczenia kwalifikacyjnego możesz pobrać z naszej strony w wersji edytowalnej oraz PDF.

Wniosek wersja edytowalna:

Jak wypełnić wniosek o przedłużenie zaświadczenia kwalifikacyjnego?

Poniżej znajdziesz przykład wypełniania wniosku o przedłużenie zaświadczenia kwalifikacyjnego:

Chcesz być na bieżąco z przepisami ADR? Zapraszamy do skorzystania z oferty naszych szkoleń!

Zapraszamy do współpracy!

Dowiedz się więcej:

– Przepisy ADR
– Kto powinien posiadać doradcę?
– Obowiązki doradcy
– Raporty roczne i powypadkowe
– Szkolenia stanowiskowe