Czy LQ to ADR?
Pytanie czy LQ to ADR zawiera pewne uproszczenie, które wymaga wyjaśnienia. ADR to umowa regulująca przewóz towarów niebezpiecznych w międzynarodowym ruchu lądowym. W slangu transportowym pytanie: „czy to ADR?” należy rozumieć czy ładunek, przewóz podlega w pełni przepisom umowy ADR. Po takim doprecyzowaniu pytania odpowiedź brzmi NIE. Towary niebezpieczne spakowane na zasadach LQ to nie „pełny ADR” czasami używane jest również określenie „full ADR”. Jednakże wciąż jest to towar niebezpieczny i wymaga się spełnienia pewnych wymogów przy takim przewozie. Jeśli przewozisz wyłącznie towary niebezpieczne spakowane jako LQ nie musisz wyznaczać w swojej firmie doradcy ds. bezpieczeństwa DGSA
Co oznacza skrót LQ w ADR?
Skrót LQ w ADR, czyli umowie dotyczącej międzynarodowego przewozu towarów niebezpiecznych, oznacza LIMITED QUANTITIES czyli ILOŚCI OGRANICZONE. Określeniem LQ wielu nadawców i przewoźników określa towary niebezpieczne spakowane w małe opakowania. Tak spakowane towary niebezpieczne trafiają zwykle do łańcucha dystrybucji detalicznej. Pozwala to na łatwiejszy przewóz towarów niebezpiecznych spakowanych w odpowiednio małe opakowania. Stąd bierze się nazwa tego wyłączenia czyli ILOŚCI OGRANICZONE – LIMITED QUANTITIES – LQ.
Jak rozpoznać towary spakowane zgodnie z LQ?
Towary niebezpieczne spakowane zgodnie z zasadą LQ powinny być oznakowane znakiem LQ, który powinien mieć kształt kwadratu ustawionego pod kątem 45° (kształt rombu). Górna i dolna część oraz linia obrzeża powinny być czarne. Powierzchnia środkowa powinna być biała lub odpowiednio kontrastująca.
Sztuki przesyłek zawierające towary niebezpieczne pakowane zgodnie z przepisami Instrukcji Technicznych ICAO stosowanych dla transportu lotniczego towarów niebezpiecznych mogą posiadać znak jak w transporcie drogowym gdzie dodatkowo symbol „Y” umieszcza się w środku oznakowania. Symbol ten powinien być dobrze widoczny.
Ile towaru LQ może przewozić kierowca bez zaświadczenia ADR?
Towary niebezpieczne spakowane zgodnie z przepisem 3.4 czyli jako ilości ograniczone tzw. LQ mogą być przewożone przez kierowcę, który nie posiada zaświadczenia ADR. Kierowca bez uprawnień ADR w każdej ilości na którą pozwala ładowność jednostki transportowej, którą realizowany jest transport. Limity dla LQ wprowadzone są dla opakowań wewnętrznych i zewnętrznych dla określonych numerów UN (numerów produktów lub grupy produktów), ale nie w zakresie ilości całkowitej w jednostce transportowej. Zgodnie z przepisami umowy ADR i Ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych kierowca przewożący towary niebezpieczne spakowane zgodnie z przepisem 3.4 ( 1.1.3.4 ) ilości ograniczone – LQ powinien być przeszkolony stanowiskowo.
Czy trzeba oznakować pojazd przy przewozie LQ?
Przy przewozie towarów LQ – ilości ograniczone nie stosujemy oznakowania tablicami barwy pomarańczowej. O tablicach pomarańczowych ADR przy przewozie towarów niebezpiecznych więcej dowiesz się tutaj
Jeśli jednak ilość towarów niebezpiecznych spakowanych jako LQ (LIMITED QUANTITIES) przekroczy 8 t brutto przepisy umowy ADR wymagają wtedy oznakowania jednostki transportowej z przodu i z tyłu znakami takimi samymi jak na opakowaniach, ale o rozmiarze 250 mm x 250 mm. Znaki takie mogą być w postaci nalepek lub metalowych rozkładanych paneli.
Znaki takie muszą być czarno-białe. Nie można zastosować ułatwienia, które przepisy umowy ADR przewidziały dla opakowań czyli zastosowanie kontrastowego tła.
Jeśli towar spakowany jako LQ przewożony jest w kontenerze w ilości powyżej 8 ton brutto oznakowanie powinno być umieszczone z 4 stron kontenera.
Dlatego też przed rozpoczęciem przewozu, nadawcy towarów niebezpiecznych zapakowanych w ilościach ograniczonych, powinni przekazać przewoźnikowi w udokumentowany sposób informacje o całkowitej masie brutto tak nadawanych towarów.
Czy są jakieś ograniczenia przy przewozie towarów spakowanych jako LQ? Tunele dla LQ.
Kierowca przewożący towary LQ powyżej 8 t brutto czyli oznakowaną jednostką transportową musi pamiętać, że obowiązuje go zakaz wjazdu do tuneli kategorii E. Jeśli na swojej drodze napotkasz znak B13a z dodatkową literą E nie wolno mu tam wjeżdżać. Więcej o jedynym tunelu kategorii E w Polsce (stan na 2024) znajdziesz TUTAJ
Jakie dokumenty są wymagane przy przewozie towarów niebezpiecznych na LQ?
Przepisy umowy ADR nie stawiają wymogów w zakresie dokumentów lub specjalnych zapisów w dokumentach np. CMR przy przewozie towarów niebezpiecznych spakowanych na zasadzie LQ. Jednak przy przewozie towarów spakowanych jako ilości ograniczone w transporcie multimodalnym wymagany będzie dokument zawierający komplet informacji o towarze. Informacje w takim przypadku powinny być zawarte w dokumencie zwanym DGN – DANGEROUS GOODS NOTE– MDGN – MULTIMODAL DANGEROUS GOODS FORM. Edytowalny dokument DGN możesz pobrać tutaj
Pamiętaj, że nadawca powinien poinformować w sposób możliwy do udowodnienia o masie nadawanego tak towaru.
Przykłady zastosowania wyłączenia LQ
Farby spakowane w opakowania wewnętrzne i zewnętrzną skrzynie tekturową. Oznakowane znakiem LQ na kontrastowym tle. Przewóz tak spakowanych towarów niebezpiecznych odbywa się ze znacznymi ułatwieniami.
Aerozole w większości wypadków korzystają z wyłączenia ze względu na spakowanie w odpowiednio małe opakowania z wyłączenia LQ – ilości ograniczone.
Typowy sposób pakowania towarów niebezpiecznych przy dostawach do punktów dystrybucji detalicznej. Produkty do czyszczenia, wybielacze o właściwościach klasy 8 – żrące w odpowiednio małych opakowaniach.
Towary spakowane jako LQ to wciąż towary niebezpieczne
Pamiętajmy, że poprzez spakowanie towarów niebezpiecznych w odpowiednio małe opakowania zagrożenie zostało ograniczone i przez to możemy towary te przewozić na łatwiejszych warunkach wyłączeń spod przepisów ADR. Wciąż są to jednak towary niebezpieczne i w pewnych warunkach stanowią zagrożenie. Wynika z tego obowiązek oznakowania opakowań i jednostek transportowych przy przewozie większych niż 8 t brutto ilości towarów spakowanych na zasadach LQ – ilości ograniczone.
Twoja firma zajmuje się transportem towarów niebezpiecznych bez wyłączenia? Jesteś nadawcą, załadowcą, rozładowcą towarów niebezpiecznych? Chcesz wypełniać prawidłowo swoje obowiązki wynikające z przepisów umowy ADR? Skontaktuj się z nami. Nasi profesjonalni doradcy do spraw bezpieczeństwa pomogą Ci bez nadmiernych kosztów i komplikacji realizować wszelki wymogi.