Skrzynka ADR co powinieneś wiedzieć
Wyposażenie ADR wymagane podczas przewozu ADR
Skrzynka ADR to potoczna nazwa wyposażenia, które wymagane jest podczas przewozu towarów niebezpiecznych zgodnie z przepisami umowy ADR. W samych przepisach ADR nie znajdziemy określenia takiego określenia jednak potocznie wśród przewoźników jak i innych uczestników przewozu często używana jest taka nazwa. Spotkacie ją również w ofertach sprzedaży na różnych portalach internetowych czy sklepach stacjonarnych. Wszystkie elementy wyposażenia omawiane są na dobrych kursach ADR dla kierowców.
Skrzynka ADR – 3 grupy wyposażenia
Wyposażenie ADR, które powinno znajdować się w pojeździe przewożącym towary niebezpieczne dzieli się na 3 grupy. Pierwszym elementem jest to co powinno być przewożone w jednostce transportowej. Kolejnym elementem jest wyposażenie dla każdego członka załogi. Ostatnią częścią jest wyposażenie dodatkowe dla niektórych klas. To co powinno znajdować się w wyposażeniu zależeć będzie od ilości pojazdów w jednostce transportowej. Jeśli korzystać będziemy z jednego pojazdu wymagany będzie tylko jeden klin pod koła. W przypadku zespołu pojazdów np. ciągnika siodłowego z naczepą wymagane są dwa kliny pod koła. Wyposażenie ADR zależeć będzie także od liczby członków załogi. Ostatnim czynnikiem, który wpływa na elementy wyposażenia ADR są przewożone klas towarów niebezpiecznych i użyte do ich oznakowania nalepki.
Gdzie w przepisach opisane są wymagane elementy walizki ADR?
Wymagane wyposażenie ADR podczas przewozu towarów niebezpiecznych wymienianie jest oczywiście w umowie ADR.
8.1.5.1 Każda jednostka transportowa przewożąca towary niebezpieczne powinna posiadać elementy wyposażenia dla ochrony ogólnej i indywidualnej, określone w 8.1.5.2. Elementy wyposażenia powinny być dobrane odpowiednio do numerów nalepek ostrzegawczych właściwych dla załadowanych towarów. Numery nalepek ostrzegawczych mogą być odczytane z dokumentu przewozowego.
W praktyce kierowcy i przewoźnika informacje te znajdują się również w instrukcji pisemnej, która powinna znajdować się w jednostce transportowej podczas przewozu towarów niebezpiecznych.

Co powinno się znajdować w wyposażeniu ADR?
W uproszczeniu w wyposażeniu ADR powinniśmy znaleźć:
– klin pod koła, dla każdego pojazdu, o odpowiednim rozmiarze w stosunku do dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu oraz średnicy jego kół;
– dwa stojące znaki ostrzegawcze;
– płyn do płukania oczu
dla każdego członka załogi pojazdu
– kamizelka ostrzegawcza (np. określona w normie EN ISO 20471);
– przenośne urządzenia oświetleniowe, zgodne z przepisami podanymi w 8.3.4;
– para rękawic ochronnych; oraz
– ochrona oczu (np. okulary ochronne)
-maska ucieczkowa dla każdego członka załogi pojazdu, w przypadku ładunków z nalepkami ostrzegawczymi 2.3 lub 6.1;
W przypadku materiałów stałych i materiałów ciekłych, oznakowanych nalepkami ostrzegawczymi o numerach 3, 4.1, 4.3, 8 lub 9:
– łopata;
– osłona otworów kanalizacyjnych;
– pojemnik do zbierania pozostałości.
Co warto wiedzieć o latarce ADR?
Przenośne urządzenie oświetleniowe czyli popularnie latarka powinna być zgodna z przepisami podanymi w 8.3.4. W przepisie tym znajdziemy informację iż, przenośne urządzenia oświetleniowe nie powinny zawierać powierzchni metalowych mogących spowodować iskrę krzesaną. Pamiętaj, że latarka musi być sprawna!
Ciekawostką jest, że wymogu tego nie muszą spełniać latarki wymagane podczas przewozu materiałów zakaźnych klasy 6.2, którym przypisany został przepis S3. Pozwala on na zastosowanie latarki o dowolnej konstrukcji.

Jaki mandat za brak skrzynki ADR?
Ponownie musimy zastrzec, że określenie skrzynka ADR to branżowe uproszczenie i nie znajdziemy go w taryfikatorze kar wskazanym w Ustawie o przewozie towarów niebezpiecznych. Co nie oznacza, że jeśli nie będziemy mieli wymaganego wyposażenia podczas przewozu towarów niebezpiecznych nie zostaniemy za to ukarani.
Mandat przewidziany za brak skrzynki ADR to 200 złotych za każdy element. Ponieważ taryfikator wskazuje wykroczenie w postaci: Niewyposażenie jednostki transportowej w rozumieniu przepisów ADR przewożącej towary niebezpieczne w wymagane wyposażenie ochronne lub awaryjne określone w przepisach ADR lub pisemnych instrukcjach. – 200 zł
Podsumowanie
Wyposażenie wymagane podczas przewozu towarów niebezpiecznych to sprzęt ochrony ogólnej i indywidualnej do prowadzenia działań ogólnych oraz działań ratowniczych właściwych dla danego rodzaju zagrożenia, który powinien być przewożony w jednostce transportowej, zgodnie z przepisami rozdziału 8.1.5 ADR. Wyposażenie ADR nie musi być przechowywane w skrzynce ADR. Ma być łatwo dostępne w pojeździe. Jednakże element ten może spełniać rolę pojemnika do zbierania pozostałości. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w zakresie wyposażenia przed podjęciem ładunku czy w trakcie kontroli na drodze skonsultuj się ze swoim doradcą do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych.
Elementy wyposażenia mogą się różnić w zależności o ilości członków załogi jak i rodzaju ładunku niebezpiecznego. Jest to jednocześnie najczęstsza przyczyna mandatów podczas kontroli przewozu towarów niebezpiecznych. Poza wskazanym wyposażeniem w walizce ADR czyli rękawicami ochronnymi, kamizelką ostrzegawczą , przenośnym urządzeniem oświetleniowym czyli latarką należy pamiętać również o gaśnicach ADR. O tym w innym wpisie na naszym blogu.